Procházka při příležitosti čtení jmen obětí holocaustu: Tváře a osudy za Stolpersteiny
Nebýt pandemických okolností, rádi bychom vás na tuto procházku, připomínající oběti holocaustu, pozvali osobně. Ale rozhodli jsme se zpracovat archivní materiály tak, abyste si trasu mohli projít sami a podklady mít ve svém mobilu, tabletu či si je doma vytisknout.
Kromě materiálů budou vašimi průvodci i kameny zmizelých – Stolpersteine, unikátní celosvětový projekt, který pomocí bronzových destiček připomíná poslední místa pobytu obětí holocaustu.
V okolí jednoho bloku na Starém Městě se seznámíte s tvářemi a osudy čtyř židovských rodin. Všichni se snažili uniknout smrti a vycestovat, ale bohužel nebyli úspěšní. Zahynuli v nacistických ghettech a vyhlazovacích táborech.
Když se seznámíte s tvářemi konkrétních obětí holocaustu a třeba i jen takto stručně zprostředkovanými osudy, přestává být pro vás 6 miliónů obětí abstraktním číslem.
Máme před sebou jen několik fotografií a oficiálních dokumentů. Možná vás překvapí, kolik osobních informací v nich můžeme najít, ať je to příběh adopce dítěte, profesní dráha začínajícího lékaře či obsah kabelky mladé ženy.
Tato procházka vytvořená při příležitosti Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2021 – je také ukázkou, jakým způsobem pracujeme v připravované aplikaci MEMOMAP, interaktivní aplikaci, která ve veřejném prostoru připomíná oběti holocaustu. Vznik této aplikace, vzdělávacích programů a výstavy byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci projektu Integrace a segregace v prostoru města.
Za projektový tým
Tereza Štěpková – řešitelka projektu
Zuzana Schreiberová
Marie Smutná – metodičky vzdělávacích aktivit