O helpdesku
Smysl a cíle helpdesku
Tento informační a asistenční webový portál je určený zaměstnancům místní samosprávy a státní správy. Jeho cílem je posílit roli českých měst v oblasti integrace imigrantů do většinové společnosti. Helpdesk poskytuje úředníkům přehled v následujících oblastech:
- aktéři lokální integrace a jejich kompetence (ústřední orgány státní správy, orgány místní samosprávy, nevládní neziskové organizace, mezinárodní organizace atd.);
- právní, administrativní, finanční a další nástroje integrace cizinců;
- stav a vývoj lokální integrace v Česku (občanství a participace, sociální a ekonomická soběstačnost, bydlení, vzdělávání a mezietnické soužití), aktuální články, publikace na dané téma;
- dobrá praxe v českých i zahraničních městech a obcích;
- vzdělávání úředníků, pozvánky na workshopy, semináře;
- zveřejňování dotačních výzev a případných změn v legislativě
Součástí HelpDesku je také interaktivní část, která umožňuje především účastníkům integračních workshopů, tedy realizátorům integrační politiky v ČR, vzájemnou interakci a výměnu zkušeností.
Základní principy lokální integrace
Současným rysem mnoha měst a obcí po celé Evropě je rozmanitost jejich obyvatel, zapříčiněná přistěhovalectvím. Většina imigrantů se sice stále usazuje ve městech, ale i menší města a vesnice zažívají jejich příliv. V některých případech se skladba obyvatelstva může poměrně rychle změnit, protože podíl usazených přistěhovalců v daném městě/obci roste rychleji než v rámci celého státu. Do centra pozornosti výzkumníků i samospráv se tak v posledních letech stále více dostává otázka integrace cizinců, jež má být nástrojem podporujícím pozitivní účinky migrace a současně má působit i preventivně před negativními účinky, které se mohou projevovat jak ve vztahu k imigrantům a k jejich životním podmínkám, tak i ve vztahu k ekonomickému a sociálnímu rozvoji přijímající společnosti.
Samotný proces sociální integrace imigrantů má čtyři základní dimenze, při jejichž popisu můžeme zároveň naznačit i ideální výsledný stav:
Je však nutné zdůraznit, že proces sociální integrace je nezbytně oboustranný.
V oblasti vlastní sociální integrace mají – s ohledem na to, že sociální integrace má vždy silnou lokální dimenzi – čím dál větší význam právě lokální integrační politiky, které se v jednotlivých městech rozvíjejí v návaznosti na konkrétní charakteristiky v místě usazených imigrantů (velikost populace imigrantů a její struktura – typ migrace, země původu, věkové složení apod.), panující institucionální a společenské podmínky (platné zákony, situace na trhu práce, postoj veřejnosti k imigrantům apod.), to vše v kontextu vytvořeném národní imigrační a integrační politikou.
Obce tudíž mohou buď „pouze“ implementovat národní integrační politiku anebo mohou mít naopak značnou finanční i názorovou autonomii, která se odvíjí od míry právní, finanční a politické autonomie obcí v daném státě. Důraz, který jednotlivé obce/ města kladou na lokální integrační politiku, se poté projevuje nejen ve spektru, rozsahu a charakteru integračních opatření, ale také v organizační struktuře městských/ obecních úřadů. Agenda integrace imigrantů tak může spadat do působnosti více oddělení nebo může být vytvořena samostatná pozice či dokonce specializované oddělení (odbor) zaměřený na integraci.
Nástroje a opatření integračních politik pak můžeme dělit do 4 velkých skupin, vytvořených v souladu s výše uvedenými dimenzemi procesu sociální integrace: