portál pro úředníky o lokální integraci cizinců

MigraceOnline.czPřečtěte si › Rodina odvedle po sedmnácté: Když jídlo boří hranice…

Rodina odvedle po sedmnácté: Když jídlo boří hranice…

31. 8. 20
Zdroj: migraceonline.cz
Téma: Integrace

Letos už po sedmnácté usednou ke společnému obědu české rodiny a rodiny cizinců. Tato netradiční setkání mají ambice bořit bariéry mezi lidmi s odlišnou kulturou, jazykem a zvyky. Tentokrát se uskuteční 15 obědů v poslední listopadovou neděli, a to pouze v Praze.

Jak takové poledne obvykle probíhá? Jedna z dvojice rodin připraví ve své domácnosti oběd pro druhou rodinu a pohostí ji. Zda hostí Češi nebo cizinci, záleží na rozhodnutí jich samotných. Přihlášené rodiny jsou párovány na základě věku, koníčků, zájmů, jazyka a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru. Účastníci nevšedních obědů měli možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích a životě.

Vzniká tak větší pravděpodobnost, že by navázaný vztah mohl úspěšně pokračovat i v budoucnu. A mnohdy také pokračuje.

„Suprové, nádherné setkání, vůbec se nám nechtělo loučit. Zdálo se, že jsme byli na stejné vlně a vůbec jsme se necítili jako cizinci. Konverzace byla vyrovnaná na obou stranách a jsme rádi za informační bohatství,“ chválila si loňské odpoledne Marina Matvijevská.

„Rodina byla úžasná. Mášenka hrála na piano a Míšánek byl průzkumník. Škoda, že Darja nevzala i druhého syna Viktora. Obdivuju ji, jak vše zvládá. Bylo to velmi obohacující setkání. Věřím, že se během roku budeme potkávat, domlouvaly jsme se na tuto sobotu na adventní trhy v muzeu,“ nadšeně popsala Markéta Linková.

Projektu v roce 2004 vdechla život organizace Slovo 21. Od té doby se do něj zapojilo 1676 českých rodin a rodin cizinců, celkem se uskutečnilo 838 setkání!

V minulých letech se zapojily rodiny ze Sýrie, Indie, Běloruska, Turecka, Egypta, Libye, Iránu, Alžíru, Ruska, Ukrajiny, Arménie, Vietnamu, Mongolska nebo Nového Zélandu. A samozřejmě z Česka....nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 346
E-mail: jan.ditko@mkc.cz

 

Tento projekt je financován z ESF prostřednictvím OPLZZ a státního rozpočtu ČR.

Evropský integrační portál integrace v členských státech EU


Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect