portál pro úředníky o lokální integraci cizinců

MigraceOnline.czPřečtěte si › Procházka při příležitosti čtení jmen obětí holocaustu: Tváře a osudy za Stolpersteiny

Procházka při příležitosti čtení jmen obětí holocaustu: Tváře a osudy za Stolpersteiny

7. 4. 21
Zdroj: migraceonline.cz

Nebýt pandemických okolností, rádi bychom vás na tuto procházku, připomínající oběti holocaustu, pozvali osobně. Ale rozhodli jsme se zpracovat archivní materiály tak, abyste si trasu mohli projít sami a podklady mít ve svém mobilu, tabletu či si je doma vytisknout.

Kromě materiálů budou vašimi průvodci i kameny zmizelých – Stolpersteine, unikátní celosvětový projekt, který pomocí bronzových destiček připomíná poslední místa pobytu obětí holocaustu.

V okolí jednoho bloku na Starém Městě se seznámíte s tvářemi a osudy čtyř židovských rodin. Všichni se snažili uniknout smrti a vycestovat, ale bohužel nebyli úspěšní. Zahynuli v nacistických ghettech a vyhlazovacích táborech.

Když se seznámíte s tvářemi konkrétních obětí holocaustu a třeba i jen takto stručně zprostředkovanými osudy, přestává být pro vás 6 miliónů obětí abstraktním číslem.

Máme před sebou jen několik fotografií a oficiálních dokumentů. Možná vás překvapí, kolik osobních informací v nich můžeme najít, ať je to příběh adopce dítěte, profesní dráha začínajícího lékaře či obsah kabelky mladé ženy.

Tato procházka vytvořená při příležitosti Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2021 – je také ukázkou, jakým způsobem pracujeme v připravované aplikaci MEMOMAP, interaktivní aplikaci, která ve veřejném prostoru připomíná oběti holocaustu. Vznik této aplikace, vzdělávacích programů a výstavy byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci projektu Integrace a segregace v prostoru města.

Za projektový tým

Tereza Štěpková – řešitelka projektu

Zuzana Schreiberová

Marie Smutná – metodičky vzdělávacích aktivit

 


Ke stažení


...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 346
E-mail: jan.ditko@mkc.cz

 

Tento projekt je financován z ESF prostřednictvím OPLZZ a státního rozpočtu ČR.

Evropský integrační portál integrace v členských státech EU


Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect